Gălățeanca Daniela Ciocan a câștigat proba de 10 km la „Maratonul Nisipului” de la Mamaia

Data : 2 aprilie 2019

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...Loading...

La a 6-a ediție a maratonului de pe litoral au participat 1.800 de persoane din 10 țări.

Aproape 1.800 de alergători amatori şi profesionişti au participat duminică la „Maratonul Nisipului”, competiție internațională aflată la a 6-a ediție, care a reunit la start alergători din 10 țări. „Maratonul Nisipului” de la Mamaia este o competiţie care se adresează atât alergătorilor amatori, cât şi sportivilor de performanţă, şi conţine patru probe competitive, de trei kilometri, de zece kilometri, maraton – 42 de kilometri şi semimaraton – 21 de kilometri, precum şi crosul Family Run, de aproximativ un kilometru, un eveniment dedicat sportului în familie, la care copiii aleargă împreună cu părinţii lor.

Gălățeanca Daniela Ciocan a câștigat locul 1 la cursa feminină de 10 km, fiind urmată de Mirela Mihai și Teodora Nădrag. La masculin, cursa de 10 km a fost câștigată de Tudor Cebătari, din Republica Moldova, urmat de Andrei Bogaci și Bogdan Ofițeru. La cursele populare de 3 km câștigătorii au fost: la masculin Ionuț Nenovici (locul 1), Cristian Mărășescu (locul 2), Mihai Stănescu (locul 3); feminin: Nastasia Fotu (locul 1), Raluca Alexandra Boboc (locul 2), Andreea Denisa Tufaru (locul 3). Cursa de maraton, de 42 km, a fost câștigată de
Gheorghiță Vitalie, atlet de 37 de ani din Chișinău.

„A fost frumos, dar foarte greu. Nisipul întotdeauna ne joacă feste. A fost o cursă frumoasă în general, anul trecut la fel a fost, lume bună, organizarea la fel. Este a doua participare la Maratonul Nisipului. Am făcut sport de performanţă, maraton şi semimaraton, iar din 2015 am reînceput să fac mişcare. Trebuie să facem mişcare ca să ne menţinem sănătoşi”, a declarat Daniela Ciocan la finalul cursei de 10 kilometri.

Evenimentul internaţional „Maratonul Nisipului”, aflat la a şasea ediţie, este organizat de Asociaţia „SanaSport” şi Radio România Constanţa, în colaborare cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Constanţa, Primăria Constanţa şi Administraţia Bazinală de Apă Dobrogea Litoral.